kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV, Karty CF
[#31] Re: Amigowanie jest eko!

@Bociek78, post #28

@Bociek78

Odpisałem już na to w post #16

@Drakon

Proszę mnie nie obrażać bo i ja zacznę.
[#32] Re: Amigowanie jest eko!

@snifferman, post #25

Jak podłączysz jedną Amigę, to będzie eko a jak podłaczysz
wszystkie Amigi z kartonów to eko nie będzie. Ale i tak nikt
nie udowodni, więc każdy w swoim sumieniu rozstrzygnie,
czy jest eko.
1
[#33] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #32

Ale celem obsługi np. 5. Amig naraz, potrzeba 5. Amigowców (albo 6. Atarowców).

Więc jeśli ktoś uprawia hobby samotnie w rodzinie, będzie włączona tylko jedna. A czasem dwie, ale to do testów, a nie użytku.
[#34] Re: Amigowanie jest eko!

@snajper, post #15

no popatrz. To całkiem jak mój AT.


Zakładając że bez dysku, na flopach. Po coś było polecenie DISKPARK.

Poza tym:

2
[#35] Re: Amigowanie jest eko!

@niebuszewo, post #34

a4000t jest kompatybilna z TX i z obudowami pc
[#36] Re: Amigowanie jest eko!

@niebuszewo, post #34

nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek używał polecenia diskpark, począwszy od 386 i dysku 40 MB.
poza tym wydawało mi się, że mówimy o czasach współczesnych, a nie że "sto lat temu, za górami, za lasami, było sobie takie dosowe polecenie i wobec tego Amiga dzisiaj jest bardziej eko".
2
[#37] Re: Amigowanie jest eko!

@niebuszewo, post #34

Po coś było polecenie DISKPARK.

Było po to, żeby psuć dyski twarde. Padł mi tak wd blue w lapku.
To ma być eko?
[#38] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #37

Padł mi tak wd blue w lapku.
To ma być eko?

Jakbyś miał WD Green, to wtedy by było eko.
[#39] Re: Amigowanie jest eko!

@snajper, post #36

W 286 też tego nie było, to chyba czasy XT.
2
[#40] Re: Amigowanie jest eko!

@karolb, post #39

Tyle jałowego gadania a może pokażmy przykłady eko komputerów. ;)

6
[#41] Re: Amigowanie jest eko!

@ZorrO, post #40

To lepsze:

1
[#42] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #41

To jest komputer?
Wygląda jak samopodlewająca się doniczka.
2
[#43] Re: Amigowanie jest eko!

@ZorrO, post #40

EKO-SREKO tak będzie jak nas wszystkich nie będzie. DOBRE!
[#44] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #1

Co myślicie?

Jak najbardziej bezsprzecznie Amiga jest eko. Szczególnie
jeśli zwróciłby pan uwagę, co się dzieje z klimatem.
Bycie eko staje się obowiązkiem i odpowiedzialnością.



ps.
moja Amiga bierze ze ściany 12 wat. Pc mam wyłączone w tym czasie
użytkowania Amigi.
Oszczędzam jakieś 50 watów.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 15:56:16 przez Marcin27411
[#45] Re: Amigowanie jest eko!

@niebuszewo, post #34

Witam.
Po coś było polecenie DISKPARK.

To był osobny programik o nazwie: park.com
W twardych dyskach gdzie mechanizm przesuwania głowic
był realizowany za pomocą silnika krokowego
należało uruchomić ten program przed wyłączeniem komputera.
Pozdrawiam.


Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 00:38:10 przez ted
[#46] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #44

Witam.
8-bitowce C64, 65XE czy ZX miały zasilacz o mocy kilkunastu Wat.
Amigi kilkadziesiąt Wat.
Pecety z lat 90 miały zasilacz 200-400W
Współczesne to już i 1200W montują.
Wprawdzie są to moce maksymalne ale i tak świadczy o skali „postępu”.
Pozdrawiam.
[#47] Re: Amigowanie jest eko!

@ted, post #45

No tak, parkowanie głowic było konieczne żeby nie opadły na powierzchnię dysku po wyłączeniu zasilania. Do dzisiaj pamiętam minę mojego ojca jak przerzuciłem wajchę power (bo w tych starych ciężkich obudowach przycisk też był masywny z dużym skokiem) na OFF bez parkowania :).
[#48] Re: Amigowanie jest eko!

@ted, post #46

Ostatnio kupiłem Fortrona 1000W ze sprawnością 95% bo 700W ze sprawnością 80% wziął się zgrzał i spalił jak włączyłem kompilowanie programu i grę jednocześnie po wymianie procesora mimo że ładnie działał kilka ostatnich lat a w tym z tą samą grafiką na Core i9 9900K. Core i9 13900K już go dobił i to dość skutecznie.

"Postęp" ekologiczności nowych komputerów jest wręcz niesamowity.
Ale jako lekkie pocieszenie jest takie że takie np. budowanie Chromium czy Firefoxa jakby chcieć uskutecznić na Amidze to nawet jakby jej dać te 8-16GB pamięci aby dało się zbudować to sumaryczne zużycie energii jakby podliczyć było by znacznie większe niż na nowym PC.

A gdyby podłączyć tyle amig ile maksymalnie można kompilować plików aby to trwało mniej niż kilka wieków to i potrzeba by większej mocy. Podobnie ogólnie starsze komputery. Wszystko zależy od zastosowana.

Suma sumarum Amiga nie jest EKO... a przynajmniej nie zawsze
[#49] Re: Amigowanie jest eko!

@Daclaw, post #11

Gratuluję ogromnej wiedzy z zakresu Windows i PC, ale ktoś tu chyba zatrzymał się jakieś 25 lat temu, na etapie Windows 95
Współczesne komputery z dyskami SSD uruchamiają się błyskawicznie. O ile tylko użytkownik ma choćby podstawowe pojęcie o higienie systemu i nie instaluje co tydzień setek programików, zwłaszcza "przyspieszaczy systemu"

"Peceta nie wyłącza się całymi dniami albo i miesiącami" - to chyba 20-25 lat temu tak robili ściągacze z emule i torrentów. Od dawna są routery, które pobierają na pendrive i żaden PC nie musi chodzić.

Wielokrotnie w ciągu dnia zamykam klapę swojego prywatnego laptoka, a na noc przeważnie wyłączam. Tak samo laptok służbowy, codziennie po pracy jest wyłączany i włączany dopiero rano. Kilkanaście sekund odpalania to nie jest żaden problem.

Ale niezmiernie ciekaw jestem, co też na dzień dzisiejszy można "robić co jest do zrobienia" na komputerach 8-bit czy 16-bit ?
2
[#50] Re: Amigowanie jest eko!

@Motyl, post #49

uruchamianie mosa z dysku ide, film ma 16 lat

[#51] Re: Amigowanie jest eko!

@Motyl, post #49

Ale niezmiernie ciekaw jestem, co też na dzień dzisiejszy można "robić co jest do zrobienia" na komputerach 8-bit czy 16-bit ?


To samo co na 32 bit plus.
1
[#52] Re: Amigowanie jest eko!

@Motyl, post #49

Ale niezmiernie ciekaw jestem, co też na dzień dzisiejszy można "robić co jest do zrobienia" na komputerach 8-bit czy 16-bit ?

Grać można i na 16, i na 64 bit komputerze a reszta rzeczy i tak nie ma większego
sensu.
[#53] Re: Amigowanie jest eko!

@koczis, post #51

Ale niezmiernie ciekaw jestem, co też na dzień dzisiejszy można "robić co jest do zrobienia" na komputerach 8-bit czy 16-bit ?

To samo co na 32 bit plus.


Naprawdę "to samo" ?

Chcesz powiedzieć, że internet przeglądasz na komputerze 8/16 bit, i tego posta też na takim zabytku napisałeś ?
Pocztę sprawdzasz na jakimś 16-bitowcu, a wydruki, sprawy urzędowe, podatki, przelewy, zakupy, rezerwacje biletów, wyjazdy na wakacje - załatwiasz na Amidze 500 ?
Obróbka filmu z tych wakacji i wrzucenie go na YT dla rodziny, to można na C-64 czy potrzebna jakaś wypasiona A1200 ?
Zdalne szkolenie na Teams wraz z nagraniem go, czy rippowanie filmów DVD do DivXa, też taka Amiga spoko wystarczy ?
DiagBox do podłączenia z komputerem samochodów koncernu PSA, pójdzie ?
Podłączenie zdalne VPN do pracy też komp 8/16 bit ogarnia ?
A jak bym chciał odpalić w domu np. VMware z serwerem SAP, to też 16 bit da radę ? Albo chociaż SQL Management Studio ?

No niestety, trochę się świat zmienił od czasów Windows 95, to już prawie 30 lat.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 15:26:25 przez Motyl
4
[#54] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #52

Granie tylko na 16 bitowcu, to obecnie jak jazda na motorynce.
Niby jakaś frajda jest, bo to wspomnienia, klimat itp. - ale jednak dziś dostępne są porządne motory, ścigacze, choppery, czy po prostu wypasione samochody...

"...reszta rzeczy i tak nie ma większego sensu" - większej bzdury już dawno nie słyszałem . Zdecydowana większośc ludzi używa komputerów do innych celów, niż granie.
A gracze to przeważnie mają do tego ceu konsole, PS5 czy XBOX.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 15:40:51 przez Motyl
1
[#55] Re: Amigowanie jest eko!

@Motyl, post #53

Napisałem, że na 8 bit plus można robić to samo, czyli przyjemnie spędzać czas.
[#56] Re: Amigowanie jest eko!

@XoR, post #48

Zabawne, kupić 13900K i narzekać, że komputery dziś nie są eko
[#57] Re: Amigowanie jest eko!

@Motyl, post #54

Granie tylko na 16 bitowcu, to obecnie jak jazda na motorynce.
Niby jakaś frajda jest, bo to wspomnienia, klimat itp. - ale jednak dziś dostępne są porządne motory, ścigacze, choppery, czy po prostu wypasione samochody...


Bzdura! Ja gram tylko na 8/16 bit!

Na porządnym monitorze -- 55''!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 21:01:52 przez _DiskDoctor_
[#58] Re: Amigowanie jest eko!

@_DiskDoctor_, post #57

Na porządnym monitorze -- 55''!

Ja tylko 14", ale też porządny. Tylko mały, co zrobić.
[#59] Re: Amigowanie jest eko!

@Marcin27411, post #58

Ja się ostatnio z retro przesiadłem na 6.2 ekranik Switcha z zainstalowanym Retroarch. Fajna odmiana po 32”+ Mister.
[#60] Re: Amigowanie jest eko!

@Aniol, post #59

Ja się ostatnio z retro przesiadłem na 6.2 ekranik Switcha z zainstalowanym Retroarch. Fajna odmiana po 32”+ Mister.


Gry wygladaja znaaacznie lepiej na takim malutkim ekraniku.
Ostatnio jakas firma sie odgraza ze zrobia handhelda na klonie DE-10. Oby nie prosili o pre-ordery
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem