kategoria: A500
[#1] Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu
Mam gołą płytę Amigi 500 (rev. 6A) z podłączonym Gotekiem i myszką. Obraz wyświetlam na monitorze 15 kHz przez prostą przejściówkę RGB Video-VGA. Na ekranie Kickstartu 2.05/3.1 pojawiają się ruchome artefakty, często po chwili obraz znika i jest ekran w jednym kolorze. Obraz zniekształca się tylko w liniach, w których animowana dyskietka wchodzi do stacji. Poza tym kolor tła jest zmieniony. W tym czasie stacja (Gotek) pracuje normalnie (słychać stukanie). To samo dzieje się po załadowaniu Workbencha (jeśli wcześniej obraz nie zniknie). Po uruchomieniu Amiga Test Kit obraz jest całkowicie poszatkowany, co uniemożliwia wykonanie testów.





Używam zasilacza od PC, który daje napięcia (przy działającej Amidze): +4.94V, +12.40, -11.18V. Napięcia w różnych punktach na płycie wynoszą: +4.82V, +12.27V, -11.23V. Kondensatory nie są wymienione, ale nie sądzę żeby miały taki wpływ na obraz. Wyciągałem/czyściłem wszystkie układy w podstawkach, zamieniłem miejscami układy CIA oraz wymieniłem procesor (nie mam innych układów na wymianę).

Mogę jeszcze uruchomić DiagROM 1.3 lub Logica Diagnostic zamiast Kickstartu, ale wątpię żeby obraz był czytelny. Przypuszczam uszkodzony Denise, Agnus, ewentualnie pamięć. Ktoś miał taki przypadek?
[#2] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #1

Ktoś miał taki przypadek?

tu gość miał problemy z kolorami,

https://www.youtube.com/watch?v=dyN5MfesYs8&t=1992s

okazało się, że 1 kondensator się zjepał i po jego wymianie wszystko zaczęło działać OK

lecz w twoim przypadku, coś więcej musiało się zjepać

:)
[#3] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #1

Niestety u mnie w takiej sytuacji wszystko zaczęło działać dopiero po wymianie Agnusa (wadliwy Agnus dawał ten sam efekt na innej płycie a inny Agnus działał poprawnie na testowanej płycie). Też właśnie sypał się obraz w miejscach animacji. Prawdopodobnie uszkodzony jest blitter w Agnusie, który według mojej wiedzy odpowiedzialny jest za kopiowanie fragmentów obrazu przy generowaniu animacji. Można jeszcze spróbować oczyścić piny Agnusa i podstawki.
[#4] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #1

Chyba najszybciej będzie Ci znaleźć kogoś z 500 w pobliżu i przetestować denise z jego 500. A coś się działo z tą Amigą wcześniej? Diagrom tak czy inaczej mozna wypróbować bo on na serial rzuca jakieś informacje:
https://sites.google.com/one-n.co.uk/amiga-guides/diagrom-serial-output
[#5] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@Mirq, post #4

Nie nada... Denise tylko wyświetla to co jej Agnus wysyła piksel po pikselu.
1
[#6] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #1

Objawy wskazują na uszkodzenie Agnusa. Miałem takie już z 2 razy i pomagała wymiana układu.
[#7] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #1

Możliwe też, że zaniemogło gniazdo PLCC pod Agnusa. Przydałaby się druga Amiga aby sprawdzić układ, jeśli jest sprawny to podstawka do czyszczenia (ale ostrożnie jest dość krucha) lub wymiany.
[#8] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #1

Z ciekawości sprawdziłem i w Boot Menu też występują artefakty orazu. Uruchamiałem ROMy z programami DiagROM 1.3, VATestProgram 30.62 oraz Logica Diagnostic 2.0. Tylko na DiagROM nie było żadnych artefaktów, testy pamięci oraz CIA zaliczone. Testy graficzne nie włączają się w ogóle lub jest tylko czarny ekran. Na dwóch pozostałych ROMach obraz stawał się nieczytelny zaraz na początku, przed lub po wybraniu dowolnej opcji. Niestety nie mogę odczytać danych wysyłanych na port szeregowy - terminal wyświetla krzaki. Możliwe, że port szeregowy też jest uszkodzony, bo miał mocno wygięty jeden pin.

Ogólnie płytę kupiłem jako uszkodzoną, ale opis sprzedawcy:
"Płyta uruchamia się, ale ma jakiś problem. Gdy próbuję ją uruchomić bez dodatkowej pamięci to nie wyświetla na ekranie startowym dyskietki."
Nic nie mówił o błędach wyświetlania i znikającym obrazie, co na oryginalnym Kickstarcie 1.3 zdarza się rzadziej (mniej korzysta z funkcji Agnusa?), np. Workbench 1.3 zawsze wyświetla blat, obraz znika dopiero po otwarciu okna dysku. W każdym razie trzeba wymienić Grubego i zobaczyć, czy to on protestuje.
[#9] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #8

wlacz amige na 5 min i dotknij palcem "serce" ukladu - jesli bedzie mega goracu - przydaloby sie wymienic uklad Fat Agnus 8372A

mam na stanie juz tylko Agnus 8371A ktory jest przeznaczony do Rev 5 i nizszych

nie wiem ile to teraz kosztuje

https://www.amiga-shop.net/en/Amiga-Hardware/Amiga-classic-hardware/MOS-8372A-CSG-318069-02-FAT-AGNUS-chip::1034.html

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 17:48:24 przez HOŁDYS
[#10] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #8

Kupowanie uszkodzonych płyt kusi ale jest zupełnie nieopłacalne. Ja sobie zrobiłem odwyk i jestem „czysty” już od ponad miesiąca. :)
[#11] Re: Amiga 500 (rev. 6) artefakty obrazu

@RomanWorkshop, post #8

Nie mogłem nic odczytać z portu szeregowego Amigi, bo używałem konwertera Serial-USB akceptującego tylko sygnały TTL +5V, a na porcie Amigi występują standardowe sygnały RS-232 o napięciu +/-12V. Po zbudowaniu translatora stanów logicznych na układzie MAX232, odczytałem komunikaty diagnostyczne wysyłane przez DiagROM 1.3, które niestety nic nie mówią o jakichkolwiek problemach. Np. po wybraniu "4 - Graphictests" / "2 - Testscreen 320x200" dostałem:

Set Start of copper (COP1LCH $dff080): Done
Starting Copper (COPJMP1 $dff088): Done
Set all DMA enablebits (DMACON $dff096) to Enabled: Done
Set Beam Conter control register to 32 (PAL) (BEAMCON0 $dff1dc): Done

GRAPHICTEST IN ACTION, Serialoutput is not possible during test

Pojawia się czarny ekran i DiagROM przestaje reagować na klawisze myszki. Dobra wiadomość jest taka, że port szeregowy Amigi jednak działa.

Przy okazji polecam darmową aplikację "Serial USB Terminal 1.53" (wymaga Android 4.3+), która na smartfonie z OTG (tryb hosta USB) tworzy terminal i umożliwia komunikację szeregową (UART) za pomocą dowolnego konwertera Serial-USB (np. opartego na układzie FTDI FT232/FT2232, Prolific PL2303, Silabs CP2102/CP2105, Qinheng CH340/CH341 i innych). Obsługuje też komunikację przez protokół USB CDC (np. Arduino ATmega32U4, Digispark V-USB, BBC micro:bit).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem