kategoria: Sprzęt
[#1] Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?
Witam wszystkich,
czy taka stacja dyskietek spełni swoją rolę? posiadam sporo dyskietek dla amigi ale nie wszystkie z tymi grami co bym chciał, dodatkowo mam sporo dyskietek PC. Wg. opisu da się nagrywać tą stacją adf'y z poziomu PC a po zaklejeniu rowka można to zrobić z dyskietkami PC.
Czy lepszym rozwiązaniem będzie Gotek?

https://www.olx.pl/d/oferta/amiga-adf-nagrywarka-dyskietek-do-amigi-500-CID99-ID10agrf.html

to opis sprzedającego:
Amiga adf reader, writer.
Sprzedam nagrywarkę dyskietek, obrazów dyskietek formatu adf.
Nagrywarka na USB podłączona do komputera PC, pozwala nagrywać dyskietki DD, HD.
Przy dyskietkach HD trzeba zakleić obydwa otwory.
Tak nagrane dyskietki można uruchamiać na komputerach Amiga.
Urządzenie pozwala także na odczyt dyskietek i zapis obrazu do komputera.
Urządzanie zawiera mikroprocesor.
Urządzenie zawiera stacje dyskietek.
Dołączony jest kabel USB.
Dołączony jest zasilacz 5V.
Program do obsługi wysyłam na e-mail.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 12:46:26 przez mmariko
2
[#2] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@mmariko, post #1

Gotek jest wygodniejszy, ale jeżeli chcesz zarchiwizować swoje dyski i czasami "poczuć klimat", to kup sobie taką stację na USB. Naprawdę warto.
[#3] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@mmariko, post #1

Mam i chwalę sobie to urządzenie.
Pod WinUAE działa jako pełnoprawna stacja amigowa.
1
[#4] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@mmariko, post #1

Warto brać - przydatne urządzenie OK
[#5] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@vimothep, post #4

Dlaczego by nie mieć ciastka i go zjeść? Przecież jest

godrive
[#6] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@Ralpheeck, post #2

Jeszcze wygodniejszy jest HDD, a jeszcze bardziej WinUAE, ale nie o to tu chodzi, tylko właśnie o zabawę na klasycznym sprzęcie z dyskietkami + szybka archiwizacja/przenoszenie i możliwość bezpośredniego odpalania dyskietek pod emulatorem.

Widzę po zdjęciu, że to oparte na DrawBridge - osobiście mam i działa bardzo fajnie, jedynie wtyczka do WinUAE nie chce działać na 32-bitowej wersji, na x64 jest ok. Osobny program pod Win działa tu i tu.

I jeszcze jedno - nie polecam dyskietek HD. Większość z nich to szajs i bardzo szybko przestaną działać, o ile już nie padły. Z kolei prawie wszystkie DD, które mam z epoki nadal działają. Najwidoczniej większa gęstość zapisu spowodowała spadek trwałości, być może też cięcia w procesie produkcji w późniejszych latach, a może jedno i drugie.


Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 14:23:26 przez diobou
[#7] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@_DiskDoctor_, post #5

Ale to jest kolejna wersja Goteka.
[#8] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@Norbert, post #7

No tak ale nie musisz haratać FDD do tego.
[#9] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@diobou, post #6

nie polecam dyskietek HD. Większość z nich to szajs i bardzo szybko przestaną działać, o ile już nie padły.

Dyskietki HD mają inny nośnik magnetyczny. z tego co pamiętam grubość samego dysku magnetycznego jest mniejsza, mają inną powłokę (inny kolor). HD przepuszcza więcej światła. Pod koniec lat 90tych, gdy nagle zniknęły dyskietki DD ze sklepów, kupiłem Verbatimy HD. Połowa formatowała się z błędami, a dopiero co wyjąłem je z pudełka. Na PC jako HD działały dobrze. Miałem jedną swoją dyskietkę w szkole do zapisywania uczniowskich dzieł i wytrzymała 3 lata, ale za dużo tam ruchu danych nie było. Po powiedzmy 2002 roku kupiłem kilka dyskietek Sony, które służyły mi jako startowe do Win. Verbatimy, które miałem od Amigi jeszcze z lat 90tych niestety już się do niczego nie nadawały.

Podsumowując, dyskietki HD działają w miarę na stacjach HD (nawet jak sformatowane na DD) jeśli są dobrej jakości. Te po 2002 kiepskich marek sypały błędami po wyjęciu z pudełka.

Obecnie mam "trochę" dyskietek. Mam nawet nowe zafoliowane. Mam też nieużywane, ale rozpakowane. Przechowywane w kartonie i hermetycznie zamknięte. Formatując z 50 sztuk DD wszystkie bezbłędnie w X-copy. HD na 50 szt formatowanych na stacji PC 2 albo 3 miały uszkodzone sektory.

Z używanymi i źle przechowywanymi trzeba sprawdzać powierzchnię nośnika czy nie ma nalotów pleśni. Na razie nie mam statystyk dla swoich używanych, bo mało ich sprawdziłem. W większości nie miałem problemu z odczytem, ale formatowanie z weryfikacją prawdę ci powie.

Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

To zależy do czego i co już masz? Jak jest Amiga z dyskiem/kartą i sprawną stacją to raczej zbędna.
Do archiwizacji bardzo przydatna.
Do zabawy też przydatna.
do nagrywania dyskietek jako "oryginały" z zabezpieczeniami (np. Dungeon Master) bardzo przydatna.

Gotek nie da ci tego co taki artefakt trzymany w dłoni



Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 23:57:01 przez snifferman
[#10] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@snifferman, post #9

To zależy do czego i co już masz?


mam czystą amigę z dwiema stacjami. dyskietek 2DD mam ponad setkę i nie wszystkie pozycje na nich mi pasują i tak pomyślałem aby na nie zgrać sobie swoje "ulubione".
Mam też podobną ilość HDD ale czytam, że są jakościowo gorsze to może posłuża jako testy :)
Dlatego pomyśłałem o takiej stacji co w pierwszym poście. Gotek supier sprawa, ale nie zależy mi na ilości gier na pendrivie czy szybkości odczytu, mam A500 mini i wiem co się znajduje na AGS'ie :)
[#11] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@mmariko, post #1

Mam taką stację (ale kupiłem ją gdzie indziej oczywiście) i pięknie nagrywa pliki na dyskietki i wszystko działa pod Ami :)
[#12] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@mmariko, post #10

dyskietek 2DD mam ponad setkę i nie wszystkie pozycje na nich mi pasują i tak pomyślałem aby na nie zgrać sobie swoje "ulubione".


Może czas dokupić więcej... więcej... więcej



Ja chciałem sobie zrobić dyskietkową kolekcję i podrukować etykietki. Nawet znalazłem gotowy papier A4 z ponacinanymi okienkami do druku. Nie znalazłem na to jeszcze czasu. Grając jednak dłużej w jakąś grę raczej nie trzymałbym saveów na dyskietce.

mam czystą amigę z dwiema stacjami.

Jaki model Amigi?
W A500 gotek da ci możliwość zgrania ADFów na dyskietki i odwrotnie. No i da możliwość grania z ADFów.

W A600, A1200 można podpiąć kartę SD na przedłużaczu i też sobie przenosić dane z PC.

Głównym celem tych nagrywarek ADF jest archiwizacja dyskietek i zabawa nimi pod PC. Dla twoich celów są lepsze rozwiązania dające więcej możliwości.
1
[#13] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@snifferman, post #12

Projekt oparty zapewne o DrawBridge.

Jak ktoś umie majsterkować to może sam poskładać :)
https://amiga.robsmithdev.co.uk/

Bardzo fajną opcją jest to, że stacje obsługuje też WinUAE i można odpalać ori dyskietki...
[#14] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@snifferman, post #12

Jaki model Amigi?

Mam Amigę 500 na płycie 500+, rev 8a

a może takie rozwiązanie będzie OK?
tylko teraz pytanie jak komputer będzie widział taką stacje, bo czytałem że może nie widzieć jej jako Df0 i wtedy nici grania w niektóre gry itd.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/stacja-zewnetrzna-gotek-do-amigi-5006001200cdtv-7rt
[#15] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@mmariko, post #14

a może takie rozwiązanie będzie OK?

Będzie, tylko czy się to opłaca?
tylko teraz pytanie jak komputer będzie widział taką stacje, bo czytałem że może nie widzieć jej jako Df0 i wtedy nici grania w niektóre gry itd.

Możesz sobie dokupić boot selector i wtedy gotek może być jako DF0.

Nie lepiej za te pieniądze kupić sobie FAST+IDE do tej Amigi? Podłączysz sobie kartę micro SD 64GB i będziesz miał wszystkie gry jakie chcesz uruchamiane z dysku przez WHDLOAD i wszystkie ADFy jakie potrzebujesz i zostanie jeszcze troszeczkę miejsca. Kartę SD można sobie wyprowadzić na przedłużaczu i masz łatwą wymianę danych z PC.

FAST+IDE 44pin

sd-ide
Tu masz filmik naszego kolegi z forum. Zobacz sobie o co chodzi. Daje to ci większe możliwości niż gotek, w podobnej cenie.
[#16] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@snifferman, post #15

https://allegro.pl/oferta/adapter-konwerter-ide-44-pin-dysk-sd-do-amiga-600-1200-z-tasma-5cm-6807176527



Uwaga! Po podłączeniu może nie świecić się dioda od HDD LED Amigi.
[#17] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@Cezarykl, post #16

A gdzie ta dioda jest w A500, bo taką ma autor wątku?

Mam Amigę 500 na płycie 500+, rev 8a
[#18] Re: Nagrywarka ADF - czy to dobry pomysł?

@Ralpheeck, post #2

Gotek jest wygodniejszy, ale jeżeli chcesz zarchiwizować swoje dyski i czasami "poczuć klimat", to kup sobie taką stację na USB. Naprawdę warto.


gotek na bambus❗ splat

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem