Komentowana treść: AmigaOS 3.2 wydany!
[#31] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Leon, post #30

Czy na zakupionym nośniku będą obrazy ROMów do wypalenia (tak jak to miało miejsce w przypadku 3.1.4)?
[#32] Re: AmigaOS 3.2 wydany!
Po co robić 3.2 jak już był nawet 3.5 i 3.9
Nie wystarczy 3.91 ?
[#33] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Pero, post #32

3.1.4 i 3.2 wróciły bazą kodu do 3.1 i stanowią rozwinięcie tej wersji. Wersje 3.5 i 3.9 były rozwijane osobno i stanowią jakby osobną gałąź w rozwoju. Stąd taka a nie inna strategia numerowania.
3
[#34] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Leon, post #30

ROM 3.2 zalecany (szybszy boot oraz zużycie pamięci).


Po co komu szybsze zużycie pamięci? wariat?
7
[#35] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@MDW, post #2

Amiga to chyba po hiszpańsku przyjaciółka, a dobry przyjaciel powinien podobno zrozumieć . Zresztą Hiszpanie mają porządnych ludzi u steru - dochód gwarantowany "dla przyjaciół" (czytaj chyba każdego z dowodem wspólnotowym, stałym zamieszkaniem i brakiem dochodów) w wysokości naszej pensji minimalnej...
[#36] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@alt_, post #33

Dlatego powinny mieć wersje w rodzaju 3.1.5 albo 3.1 Wydanie/Rewizja taka a taka. Użycie 3.2 to taki "chwyt marketingowy w środowisku retro".
[#37] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@alt_, post #33

No tak, ale gałąź 3.5 i 3.9 także były linią rozwojową 3.1. Miały dużo unowocześnień i czy nie prościej iść tym torem? I były przeznaczone do klasyka.
[#38] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Pero, post #37

Nie, bo 3.1.4 i 3.2 nie czerpie z 3.5 i 3.9 jako bazy kodu. Czerpie za to z 3.1, stoi zatem jakby obok 3.5/3.9 a nie za nim.
1
[#39] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@pgru2, post #36

3.1.4 już było jako odświeżenie 3.1. 3.2 wnosi na tyle dużo że zrobiono przeskok.
1
[#40] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@recedent, post #34

ROM 3.2 zalecany (szybszy boot oraz mniejsze zużycie pamięci). Wcięło jeden wyraz, ale można było to wywnioskować z kolejnego zdania.
1
[#41] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Pero, post #37

Niestety, nie prościej - kwestia praw autorskich, nie wszystkie udało się zdobyć.

Ale weź pod uwagę, że niektóre elementy zostały jednak wzięte - za zyski z 3.1.4 udało się kupić prawa do Reaction, część elementów to port z OS 4.1.
[#42] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Pero, post #32

Hyperion nie ma praw do 3.5 i 3.9, odkrywają koło na nowo ;)
[#43] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #42

A ktokolwiek ma kod źródłowy do 3.5 i 3.9?
[#44] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@QkiZ, post #43

Prawa do AmigaOS 3.5 i 3.9 ma Haage & Partner
[#45] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #44

To wiem, ale czy mają kod źródłowy. Coś kiedyś obiło mi się o uszy że ten kod przepadł i nawet jakby chcieć rozwijać gałąź 3.9 to nie ma z czego. Ale nie wiem czy to potwierdzone info.
[#46] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Cedrat, post #41

za zyski z 3.1.4 udało się kupić prawa do Reaction


Chcesz powiedzieć, że Reaction używane było w AmigaOS 4.0 i wyższych bezprawnie? Chyba nie bardzo.
[#47] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@alt_, post #38

Dziwne. Dzięki.
1
[#48] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@recedent, post #46

Jeśli tam też jest Reaction - to fakt, dziwne. To nie mój wymysł, jeden z programistów pisał o tym na EAB: http://eab.abime.net/showpost.php?p=1483906&postcount=126
[#49] Re: AmigaOS 3.2 wydany!
[#50] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@lord_spider, post #49

Hmmm, ciekawy tytuł "AmigaOS 3.2 oficjalnie dla wszystkich klasycznych komputerów". Spróbuję zainstalować na moim Atari XE, obawiam się tylko tego że mam jedynie 64 kB RAM, trzeba będzie rozszerzyć
1
[#51] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@wali7, post #50

Spróbuję zainstalować na moim Atari XE, obawiam się tylko tego że mam jedynie 64 kB RAM,

eh
Znowu wojna!


ps. małe Atari jest fajne OK

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 05:42:10 przez Dorian3d
[#52] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Dorian3d, post #51

Jaka tam wojna, odnoszę się do niefortunnego tytułu.
Małe Atari mam i bardzo lubię, to mój pierwszy komputer.
1
[#53] Re: AmigaOS 3.2 wydany!
Skradziony AmigaOS wydany przez firmę, która obecnie składa się aż z.. jednego prawnika, hmm. Który w dodatku został wylany ze swojej kancelarii za wałki.

Co ciekawe system dla Amigi wydaje firma, która uważa, że - cytuję - "ich jedynym życzeniem jest to, aby wszystkie Amigi padły już jutro, a ludzie kupili maszyny PPC i wszyscy używali OS4". Hyperion powinno zmienić nazwę na Hypocrite.

W dodatku Hyperion nie płaci deweloperom za ich ciężką pracę. Za to chętnie finansuje kolejne pozwy z zarobionych pieniędzy. Dlatego wszystkie pieniądze za AmigaOS 3.2 powinny pojść w ręce deweloperów, na przykład poprzez Patreon.
3
[#54] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Banter, post #53

Proszę Cię nie zaczynaj tutaj swojej krucjaty , rozumiem , że Pan Gunnar nienawidzi wszystkiego co związane z innymi rozwiązaniami niż jego Vampire i AROS , ale to może ciągnijcie to u siebie na forum Apollo lub kanale Discord. Takie komentarze wywołują tylko niepotrzebne wojenki. Chyba , że to obierasz za cel ?
[#55] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@Banter, post #53

Ja myślę że tym programistom powinni zapłacić złodzieje hipokryci od wampira, ktorzy cały swój biznes ostatnich kilku lat opierali na skradzionym ApollOS.
3
[#56] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@MUFA-amigaone-pl, post #55

...biznes ostatnich kilku lat opierali na skradzionym ApollOS.


No tak niedobre wąpierze, pomoity wszeteczne, spiracili biednego AROSa...

A jeśli chodzi o sam 3.2 to cieszy fakt jego wydania, pomimo wszystkich tych kontrowersji go otaczających.
1
[#57] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@pisklak, post #56

Z tego co pamiętam Coffina ludzie nazywali ApolloOS, więc chodziło o 3.9.
[#58] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@JakubH_, post #57

a ten dziwny kickstart w pamieci to tez legalny?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:24:21 przez juen
[#59] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@juen, post #58

Nic nie widziałem, nic nie słyszałem język
[#60] Re: AmigaOS 3.2 wydany!

@karolb, post #28

Patrząc na ilość zmian i sensowność w ich wprowadzaniu (w odróżnieniu od 3.9, który był jedynie zbieraniną patchy z Aminetu), 3.2 już dawno przegonił 3.9

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:40:18 przez _arti
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem