Komentowana treść: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku
[#121] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@sopel, post #120

Lew Leon w ogóle miał być na Amigę. Ale po analizie sytuacji zrobili tylko na pc. Gra jest w całości w Lowres.
[#122] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@amikoksu, post #119





Miałem, grałem i był klimacik.
[#123] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@KM_Ender, post #122

Skoro "Pył" to może i Mortyr ? :) Ale to już chyba gra pod windows ? Gdzieś słyszałem, że Mortyr opiera się o zmodyfikowany engine stosowany w amigowej grze "Project Battlefield", ale czy to prawda ?
1
[#124] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@sopel, post #123

Z tymi 3d to za dużo roboty i wymagania większe jak sklepowa A1200.
[#125] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@MDW, post #115

Co ciekawsze, o tym kto programowal gre Ksiaze i Tchorz tez ciezko jest znalezc informacje, na Wikipedii nie ma wzmianki.
A jest to osoba, ktora byla (moze ciagle jest) zwiazana z Amiga.
[#126] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #125

Co ciekawsze, o tym kto programowal gre Ksiaze i Tchorz tez ciezko jest znalezc informacje, na Wikipedii nie ma wzmianki.
A jest to osoba, ktora byla (moze ciagle jest) zwiazana z Amiga.

Nie wiem czy programista był związany z Amigą. Nie słyszałem żeby ktokolwiek z ekipy tworzącej tę grę miał coś wspólnego z Amigą. Część skanów była "przepixlowywana" przez osobę z zewnątrz na zasadzie zlecenia, a ta osoba akurat miała tylko Amigę i dlatego robiła to na Personal Paincie. Nie był to ktoś ze ścisłej ekipy.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 17:24:48 przez MDW
[#127] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Wankowicz, post #116

Tak samo było grą Clash leryx longsoft. Grafika i animacje powstały na Amidze.C


No tak, w 1997 Lazur miał chyba jeszcze Amigę.
[#128] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Wankowicz, post #91

[źródło] VGA



[podgląd] A500 OCS




grafika w iff do pobrania link
2
[#129] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #128

Taka kowersja wprost nie zawsze się sprawdzi, bo czasem nie można użyć pewnych kolorów. Na przykład trzeba zarezerwować kolory dla postaci, która może się pojawić na różnych ekranach czy dla panelu. Tych kolorów nie można zmieniać tak żeby obrazek dobrze wyglądał.
Ale na pewno da się to fajnie skonwertować do palety OCS. OK
Ja w wersji na Amigę OCS/ECS zmieniłbym panel tak żeby ten monitorek nie wystawał poza górną jego krawędź. Strata żadna, a dzięki temu mógłbym panel wyświetlić na osobnym ekranie, który miałby swoją paletę niezależną od obrazka. Wtedy obrazki nie musiałyby mieć zablokowanych kilku kolorów potrzebnych na panelu. Technika stosowana w przytłaczającej liczbie gier na Amigę i Atari XL/XE (których układy graficzne pod tym względem są akurat bardzo podobne).
2
[#130] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #128

Pod DpaintV i PPaint7 - wyświetla się z totalnie dziwną paletą kolorów w 320x200 i 32kol.
IrfanView pod windą ładnie wyświetlił, ale twierdzi że jest tam 210 unikalnych kolorów
[#131] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #128

PPaint:


Briiliance:


No no OK
[#132] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #131

Samo konwertowanie to za mało. Da się to zrobić, ale trzeba przysiąść.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 07:07:53 przez amikoksu
[#133] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #131

Ten iff to multipalette, więc żaden paint go nie wyświetli poprawnie.
1
[#134] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@cholok, post #133

Art Effect i Blitz Basic również go nie wyświetlił poprawnie. Ultimate Paint pod Windows tak samo. W takim razie to jest użyteczne?

TU jest oryginalny PNG i IFF. Ładując PNG do Personal Painta otrzymujemy oryginalną paletę, taką samą jak w przypadku tego IFF w archiwum.
W sumie jest 59 stałych kolorów.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 07:57:41 przez tukinem
[#135] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #134

Tak. Najbardziej znany przypadek: Universe.
1
[#136] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #134

[#137] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #136

A jesteś w stanie uzyskać w tym trybie taką płynność gry jak tu na filmiku?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Xd_s78g51CE&t=3s[/youtube]
[#138] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #137

Zobacz jak działa Universe i sam oceń.
1
[#139] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@cholok, post #138

Nie znałem tej gry. Nie wiem, czy w Sołtysie dałoby radę tak piksel w piksel zaprogramować te wszystkie animacje. Rozumiem, że tu jest 5 bitplanów + EHB + cykliczne zmiany kolorów copperem (poziomo i pionowo)?
[#140] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku
Była tu dyskusja o silniku, jaki użyto w grze Sołtys. Pewnie dla Amigi 68k to ważne, a mnie zastanawia czy dla NG można mieć port np. Godota (bo w miarę uniwersalny, ale czy da się zrobić wersję dla nowych systemów, czy czegoś nie mamy i "zonk") i wykorzystywać go do przenoszenia gier 2D, 3D na NG.
[#141] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #139

Pewnie by sie dalo zrobic tak jak jest w Universe.
Tylko, ze to jest bardzo duzo dodatkowej roboty dla kodera i grafika.
Dlatego w zadnej innej grze na Amige nie ma az tak czestej zmiany kolorow.
No i oczywiscie gra musi byc dosc statyczna, jak przygodowka czy strategia.
[#142] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #141

Domyślam się, że to byłaby mordęga, ale nie mogę pojąć jak wtedy ogarnąć kolorowanie obiektów animowanych. Sama zmiana kolorów w poziomie nie jest co do piksela, no chyba że w ASM. W Blitz Basicu napisałem kiedyś pętlę dla rainbowa w pionie i w poziomie i wyszło coś takiego na OCS:

Nie ma tu pewnie 4096 kolorów, ale jest więcej, niż 32, a ciekawostką jest to, że tu jest tylko 1 bitplan i cała tęcza jest na kolorzeo indeksie 1. No ale żeby narysować taką metodą jakiś konkretniejszy obraz... dla mnie niemożliwe. Zbyt głupi jestem na to, ale widać, że każda zmiana pozioma koloru nie odbywa się co piksel, a co ileś pikseli.
[#143] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #142

Masz tutaj wywiad z autorem:

link

O ile dobrze zrozumialem, to 4 osobowej ekipie, zrobienie gry Universe na A500 zajelo wtedy okolo 18 miesiecy.
To tyle jesli komus sie grafika w grze nie podoba, albo chcialby wersji na A500 OCS/ECS w 160-200 kolorach.
Raczej nikt normalny nie poswieci teraz paru lat zycia i wielu miesiecy pracy, zeby stworzyc gre, w ktora wiekszosc i tak by chciala grac za free, albo za symbolicznego dolara.
2
[#144] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #128

W jaki sposób dokonałeś tej konwersji?
[#145] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #143

Z drugiej strony jest 30 lat różnicy i wiele się zmieniło. Ciekawe ile czasu zajęło by tej samej ekipie stworzenie tej gry AD 2024 gdyby świadomie i z głową korzystali z nowożytnych narzędzi jak chociażby UAE i łatwiejszego dostępu do jakichkolwiek informacji (internet i wymiana doświadczeń).
[#146] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@MDW, post #126

Co ciekawsze, o tym kto programowal gre Ksiaze i Tchorz tez ciezko jest znalezc informacje, na Wikipedii nie ma wzmianki.
A jest to osoba, ktora byla (moze ciagle jest) zwiazana z Amiga.
Nie wiem czy programista był związany z Amigą. Nie słyszałem żeby ktokolwiek z ekipy tworzącej tę grę miał coś wspólnego z Amigą.
Programista "Ksiecia i tchorza" byl Maciej Marzec (Mok) - jak najbardziej zwiazany z Amiga :)
3
[#147] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@Don_Adan, post #143

Przeczytałem i naprawdę ciekawy materiał. Z drugiej strony właśnie, skoro szkoda czasu na tracenie kilku lat życia na pisanie gry z takimi trikami, to lepiej wybrać maszynę, na której nie trzeba się tak wysilać :) i tak 90% Amigowców posiada A1200, a inne 90% Amigowców używa WinUAE, na którym użycie AGA to tylko wybór opcji. Tak samo moim zdaniem nie powinniśmy się zbytnio dzisiaj przejmować, czy gra wymaga 1MB RAM, czy 4MB RAM. Przecież mamy rok 2024, różne turbiny, a kto nie ma, to od biedy emulator uruchomi. Czy jeśli gra jest dobra, a ma trochę wyższe wymagania niż oczekiwania, to znaczy że już jest crapem i nie warto w nią zagrać? Nie wszyscy pewnie mają czas lub wiedzę, aby się tak "gimnastykować" podczas tworzenia gier. Poza tym wtedy wydłuża się oczekiwanie na daną grę.
3
[#148] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #147

Zdecydowanie lepsza jest zrealizowana wersja AGA niż teoretyczna OCS
1
[#149] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@tukinem, post #147

Prawdopodobnie da sie obecnie metoda prob i bledow wytrenowac graficzne AI, zeby robilo lub przekonwertowalo grafike na chciany przez programiste format. Wtedy taka grafika bylaby stworzona szybko.
Ewentualne male poprawki robilby grafik.
Co do wymagan gry, to skoro gra Soltys wymaga AGA z HD to taka Amiga raczej bez rozszerzenia pamieci nie wystepuje.
Co innego gdyby to byla gra na A500. Wtedy gra powinna dzialac z dyskietek na 1MB RAM.
[#150] Re: "Sołtys" dla Amigi - prace w toku

@docent, post #146

Programista "Ksiecia i tchorza" byl Maciej Marzec (Mok) - jak najbardziej zwiazany z Amiga :)

Ooo, ciekawe. Dzięki za info.

Ciebie ktoś powinien wreszcie przeczołgać przez porządny, trzygodzinny wywiad. Taki przy biurku i z lampką skierowaną w oczy. 😉 Przez lata czytania forum PPA widzę, że Ty wiesz dosłownie wszystko o polskim amigowym gamedevie lat 90 i początku XXI wieku. I właśnie masz informacje, które nigdzie nie są dostępne.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem